Whatsapp
Tıkla Ara
Facebook’a göre Türkiye’de E-Ticaret hacmi 2019 yılında 100 milyar TL seyrinde
18 Nov
0

Facebook’a göre Türkiye’de E-Ticaret hacmi 2019 yılında 100 milyar TL seyrinde

Yazar : Opencart Oku : 2455

Facebook Retail Summit’de, Facebook Türkiye E-ticaret Yöneticisi Ayten Ateş; Türkiye özelinde dikkat çeken rakamları paylaştı. Türkiye’de e-ticaret satışlarını 2015’te 25 milyar TL olarak açıklayan Ayten Ateş, 2016’da ülkemizde e-ticaret pazarının 31 milyar TL olduğunu belirtti. 2019’daki beklenti ise oldukça şaşırtıcı: 100 milyar TL!

Facebook, e-ticaretteki hacim haricinde, dijitalden offline dahil perakendede satışı tetikleyen hacim ise 50 milyar TL olarak açıklıyor.

Satış hacminin haricinde Facebook’un kitleye ulaşmadaki gücünü açıkladığı slaytta, herhangi bir televizyon kanalından daha fazla kişiye eriştiğini belirtiyor. Sırasıyla soldan sağa: Facebook, Star TV, FOX, Kanal D, ATV, Show TV, TV 8 ...

Reklamdan aslan payını alan televizyon kanallarına karşı dijitalin önemini gösteren Facebook, Prime Time’da Tv kullanımı ve akıllı telefon kullanımı grafiği ile mobilin önemini gözler önüne seriyor.

Facebook’un Türkiye sayıları ile devam edelim. Facebook’u Türkiye’de ayda  42 milyon kişi aktif kullanıma sahip, günlük aktif kullanıcı sayısı ise 29 milyon kişi.

Facebook’u Türkiye’de ayda 37 milyon kişi aktif olarak mobilden kullanıyor, günlük aktif kullanıcı sayısı ise 26 milyon kişi.

Instagram’da Türkiye’deki aylık aktif kullanıcı sayısı ise 17 milyon.

Facebook’ta derinlemesine hedefleme yapılabilmesine de yüzeysel değinen Ayten Ateş Facebook’ta 18-44 yaş aralığında 12 milyon kadın olduğunu belirtti. 8,6 milyon kadın online alışveriş ile ilgilendiğini açıklarken, 4,6 milyon kadının ise kıyafetle ilgilendiğini belirtti. Bu arada belirteyim, Facebook’ta reklam verirken kaç kişiyi hedeflediğinizi sizler de görebilirsiniz.
Yorumlar
Yorum Yaz